از دو قطبی کی روش - برانکو لذت ببرید!

به گزارش وبلاگ دنده 1، دوقطبی کی روش – برانکو در ابتدا نگران کننده به نظر می رسید اما به مرور معین شد که تقابل این دو نفر با یکدیگر باعث پیشرفت و نتیجه گیری فوتبال ایران شده است.

از دو قطبی کی روش - برانکو لذت ببرید!

به گزارش وبلاگ دنده 1، رینوس میشل، پایه گذار توتال فوتبال که فیفا به او لقب مربی قرن داده، جمله معروف فوتبال، جنگ است را هم از خود برجای گذاشته است؛ جنگی که بین هواداران، مربیان، بازیکنان و حتی ملت های مخلتف وجود دارد و فراتر از مستطیل سبز است. یکی از جبهه های جنگی دنیای فوتبال در جامعه مربیان رخ می دهد که نمونه بارز آن در فوتبال انگلیس اتفاق می افتد. درگیری هایی که به نظر می رسد قانون نانوشته فوتبال انگلیس است و اگر مربی ای قصد موفقیت در این کشور را دارد باید برای خودش دشمن خوبی پیدا کند. از دشمنی های بزرگ فوتبال انگلیس می توان به تقابل فرگوسن و ونگر، مورینیو و کونته، مورینیو و ونگر و چندین و چند مورد دیگر اشاره نمود که همه این مربیان دوران موفقی در فوتبال انگلیس داشتند.

در فوتبال ایران هم این پدیده کم و بیش وجود دارد اما با ورود کارلوس کی روش که دستیار سرالکس فرگوسن بوده و به خوبی در کنار بهترین مربی تاریخ منچستر یونایتد آبدیده شده است، تقابل مربیان در ایران وارد مرحله جدیدی شد. کی روش در دوران حضورش در ایران بارها با مربیان مختلف داخلی و خارجی وارد چلنج شد اما رقیب خوبی پیدا نکرد تا اینکه اختلاف نظرها و درگیری های لفظی او با برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم پرسپولیس شروع شد.

اینکه این اختلاف نظرها از کجا شروع شد و در مدت دو سال و اندی که دو قطبی کی روش و برانکو به وجود آمده، چه حرف هایی بین این دو نفر رد و بدل شده، موضوعی است که باعث می گردد این گزارش از هدف اصلی خود دور گردد. در این گزارش سعی شده به دستاوردهایی که دوقطبی کی روش – برانکو برای فوتبال ایران داشته است، پرداخته گردد.

هم کی روش و هم برانکو در دوران مشترکی که در فوتبال ایران حضور داشتند، بهترین تیم های تاریخ فوتبال ایران را پایه ریزی کردند؛ از کی روش که بهترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران در جام دنیای روسیه، آن هم در گروهی سخت کسب کرد تا برانکو که بهترین تیم تاریخ پرسپولیس را با دست خالی ساخت و الان خودش را برای قهرمانی در آسیا آماده می نماید.

شاید در ابتدا که این دو مربی با هم اختلاف نظر پیدا کردند، اهالی فوتبال نگران آسیب دیدن تیم ملی و پرسپولیس بودند اما اگر به کارنامه این دو نفر پس از شروع جدالشان نگاه نمایند، جز موفقیت چیزی در آن دیده نمی گردد.

در این مدت، برانکو با پرسپولیس دو بار پیاپی مقتدرانه قهرمان لیگ برتر شده، دو بار پیاپی به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیده و سال جاری هم برای اولین بار توانست به فینال لیگ قهرمانان برسد؛ آن هم در شرایطی که پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم بود و این تیم مجبور شد با بازیکنان محدود و جوانان جویای نامش با رقبای قدرتمند غرب آسیایی اش رقابت کند.

آن طرف میدان هم، کی روش برای نخستین بار ایران را دو بار پیاپی به جام دنیای رساند، تیم ملی را سال ها به عنوان تیم نخست آسیا معرفی نموده، بهترین نتیجه تاریخ ایران در جام دنیای را در جام دنیای 2018 روسیه در گروهی که اسپانیا (قهرمان دنیا)، پرتغال (قهرمان اروپا) و مراکش (قهرمان آفریقا) حضور داشتند، کسب کرد و تا دقیقه آخر بازی مقابل پرتغال شانس صعود به دور حذفی این رقابت ها را داشت.

دستاوردهای این دو مربی نشان می دهد که برای اینکه در رقابت با یکدیگر کم نیاورند، تمام تلاششان را کردند تا تیمشان بهترین نتیجه را کسب کند؛ رقابتی که شاید در برخی روزها به دشمنی هم کشیده شد اما در نهایت باعث پیشرفت، نتیجه گیری و حتی سود مادی فوتبال ایران با توجه به نتایجی که پرسپولیس و تیم ملی کسب کردند، شده است. رقابت بین کی روش و برانکو حتی موجب شده تا آن ها حاضر شوند ماه ها عقب افتادن حقوقشان را تحمل نمایند اما در رقابت با هم پا پس نکشند.

شاید مهم ترین اتفاقی که این روزها برای فوتبال ایران رخ داد، صعود پرسپولیس با راهنمایی برانکو ایوانکوویچ به فینال لیگ قهرمانان آسیا بود. صعودی تاریخی که هوداران پرسپولیس باید بخشی از آن را مدیون اوسیانو کروز، دستیار کی روش باشند. کروز پیش از جام دنیای با کنایه به باشگاه های ایرانی گفته بود که 7 سال از آخرین حضور ایرانی ها در فینال لیگ قهرمانان آسیا می گذرد، پس بهتر از سال جاری بازیکنانشان را به تیم ملی بدهند تا آن ها را برای حضور در جام دنیای آماده شوند. درست یا غلط، این اظهار نظر اوسیانو باعث افزایش انگیزه برانکو برای رساندن تیمش به فینال لیگ قهرمانان آسیا شد تا حتی با دست های خالی هم شده، خلاف صحبت های رقبایش را اثبات کند.

از طرف دیگر، صعود پرسپولیس به فینال آسیا باعث شده تا قهرمانی در جام ملت های آسیا از هدفی تیمی به هدفی شخصی برای کی روش تبدیل گردد تا در رقابت با همتای پرسپولیسی اش عقب نیفتد چون از حالا به بعد ناکامی تیم ملی در جام ملت ها برای خودِ شخص کی روش غیرقابل قبول و شکستی بزرگ است.

تمامی این موارد نشان می دهد که فوتبال ایران از دوقطبی کی روش – برانکو بیشترین سود را برده و می برد پس باید کنار ایستاد و از این دو قطبی لذت برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از دو قطبی کی روش - برانکو لذت ببرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دو قطبی کی روش - برانکو لذت ببرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید